10:00 – 19:00 RECREATIVE: Zbor cu parapanta, detalii şi înscrieri la InfoPoint

11:00 – 20:00 RECREATIVE: Atelier instrumente muzicale arhaice, Părculeț

12:00 – 16:00 RECREATIVE: Atelier cu boluri tibetane, La Hamace (Redută)

13:00 – 15:00 TURISM: Turul Satului, plecare de la Info Point

14:00 – 15:30 FORUM: Strategia Zero Deșeuri, Zero Waste România, Biserica Unitariană

14:00 – 15:30 FORUM: Jurnalism Comunitar pentru Solidaritate Socială – StReEt, Andra Camelia Cordoș și Andreea Firăstrăeru – GO Free, Ograda Casei Parohiale

14:00 – 15:30 FORUM: Sebeș fără formaldehidă, Radu Cernuta și Prima Natura, Căminul Cultural

15:00 – 17:00 TEATRU: Atelier impro-show, coordonator Andrei Stan, Cortul de Teatru

15:00 – 18:00 TURISM: Turul Istoric, plecare de la Info Point

16:00 – 17:30 FORUM: Campanii, proteste și mișcări sociale de succes, Oana Băloi, Biserica Unitariană

16:00 – 17:30 FORUM: Super rețeaua: grija față de oameni, față de pământ, construcții naturale, Ina Curic, Sabin Mureșan – Semințe de fericire, Căminul Cultural

16:00 – 06:00 LOUNGE: DJ Party, FânFest Lounge (Redută)

16:30 – 18:00 ZONA COPIILOR: Jocuri de cunoaștere: Prezentarea programului “Roșia Copiilor”, Cortul Copiilor

17:00 – 19:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier culinar cu dna. Miți Cornea, Casa Cornea (întalnire la 16.30 la InfoPoint)

17:00 – 19:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier de tricotat cu dna. Eta, Piața Tărănească – Foișor

17:00 – 19:00 RECREATIVE: Atelier de percuții, La Redută

18:00 – 19:00 RECREATIVE: Atelier de jonglerii, La Hamace (Redută)

18:00 – 19:00 ZONA COPIILOR: Adoptă o casă de mic!, Punct de întâlnire Pivnița Casei Parohiale

18:00 – 19:30 FORUM: Viitorul fără cărbune, Alin Tănase, Mihai Stoica, Alina Bogdan și Marina Barbălată – Bankwatch, 2Celsius și Greenpeace, Biserica Unitariană

18:00 – 19:30 FORUM: Cum ne gospodărim urbea? | Funky Citizens, Ograda Casei Parohiale

18:00 – 19:30 FILM: Uniţi, salvăm, Danemarca, Căminul Cultural. Invitat special: regizoarea Iben Ravn

18:00 – 20:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier culinar cu dna. Iosefina, Casa Iosefina (întalnire la 17.30 la InfoPoint)

19:00 – 20:00 TEATRU: WHO I AM, Cortul de Teatru

19:00  – 21:00 RECREATIVE: Jam session, La Redută

19:00 – 03:00 MUZICĂ: ZO (DJ set), Sang Conteste (FR), Pietonu, Irie Warriors, Riddim colony (HU), Grupul de percuție Bălașa, Scena Mare (Redută)

21:00 – 22:30 EV. SPECIALE: Puzzle suprarealist – proiecții și improvizație live, Foley’Ala, Ograda Casei Parohiale

22:00 – 00:00 TURISM: Povestiri în jurul focului, cu localnici ai Roșiei Montane, plecare de la Info Point către Poiana Liniștită

09:00 – 12:00 TURISM: Turul Istoric, plecare de la Info Point

10:00 – 11:00 ZONA COPIILOR: Atelierele Bucuriei – atelier de confecționat vitralii din paste, Cortul Copiilor

10:00 – 19:00 RECREATIVE: Zbor cu parapanta, detalii şi înscrieri la InfoPoint

10:30 – 12:00 RECREATIVE: Capoeira, La Redută

10:30 – 12:00 FORUM: Pericolul de la Roșia Montană extins în toată Transilvania, Roxana Pencea și Tudor Brădățan, Mining Watch România, Biserica Unitariană

10:30 – 12:00 FORUM: Hărți și instrumente digitale pentru activiști, Alexandru Florin Badiță, Căminul Cultural

11:00 – 12:00 ZONA COPIILOR: Atelier Bufnița cea Înțeleaptă: Tribul “Pana colorată”, Cortul Copiilor

11:30 – 12:00 EXPOZIȚII: Vernisaj “Roșia Montană. Memoria obiectelor”, Muzeul Mineritului

11:00 – 15:00 TURISM: Turul Cianurii, plecare de la Info Point

11:00 – 20:00 RECREATIVE: Atelier instrumente muzicale arhaice, Părculeț

12:00 – 13:30 ZONA COPIILOR: Jocuri de Echipă – Educație prin aventură, Cortul Copiilor

12:00 – 14:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier culinar cu dna. Miți Cornea, Casa Cornea (întalnire la 11.30 la InfoPoint)

12:00 – 16:00 RECREATIVE: Atelier cu boluri tibetane, La Hamace (Redută)

12:30 – 14:00 FORUM: Povești din Casa Jurnalistului, Oana Moisil și Matei Bărbulescu, Ograda Casei Parohiale

12:30 – 14:00 FORUM: Franța: Proiecte miniere în Creuse? Nu, Collectif Stopmines 23, Căminul Cultural

13:00 – 15:00 RECREATIVE: Atelier de împletit coșulețe din hârtie, Piața Țărănească – Foișor

13:00 – 16:00 TURISM: Turul Panoramic, plecare de la Info Point

14:30 – 16:00 FORUM: Germania: Consumul de minerale din zone de conflict conflict în Europa, Johanna Finkle, Michael Reckordt, Stop Mad Mining, Biserica Unitariană

14:30 – 16:00 FORUM: Ecoturism la Roșia Montană – partea I, Bogdan Papuc –  Asociația de Ecoturism România, Ograda Casei Parohiale

14:30 – 16:00 FORUM: Cum ne protejăm pădurile, Marina Barbalată, Octavian Berceanu, Alina Bogdan și Hans Hedrich, Căminul Cultural

15:00 – 16:30 ZONA COPIILOR: Jocuri de Echipă – Educație prin aventură, Cortul Copiilor

15:00 – 17:00 TEATRU: Atelier impro-show, coordonator Andrei Stan, Cortul de Teatru

16:00 – 17:30 LITERATURĂ: Mihai Goțiu, Căminul Cultural

15:00 – 18:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier apicultura cu Remus Cenușă, Valea Cornei, Plecare de la Infopoint

16:00 – 06:00 LOUNGE: DJ Party, FânFest Lounge (Redută)

16:30 – 18:00 ZONA COPIILOR: Baloane uriașe de săpun, FacePainting, Jonglerii cu poiuri, Cortul Copiilor

16:30 – 18:00 FORUM: Peru: Vocea comunităților din Cajamarca se aude la FânFest, Nancy Fuente Leon și Juan Manuel Vargas Velasquez, Grufides, Biserica Unitariană

16:30 – 18:00 FORUM: Troc ONG, Oana Mondoc, Ograda Casei Parohiale

17:00 – 19:00 RECREATIVE: Atelier de percuții, La Redută

18:00 – 19:00 ZONA COPIILOR: NUCA: Atelier de interacțiune cu animale, Cortul Copiilor

18:00 – 19:00 EV. SPECIALE: Puncte cardinale, Ruxandra Cioranu – soprană, Irina Năstase – orgă, Andrei Kivu – violoncel (Paris & Bucureşti), Biserica Unitariană

18:00 – 19:30 FORUM: Adoptă o casă la Roșia Montană – atelier demonstrativ, Ștefan Bâlici, ARA, plecare de la Pivnița Casei Parohiale

18:00 – 19:00 FILM: Urban MiningOrașul ca o sursă veșnică de materii prime, Austria, Căminul Cultural

18:30 – 19:00 TEATRU: Virgo, performance, Cortul de Teatru

19:00 – 19:30 TEATRU: SC IMPRO SRL, spectacol de improvizație, Cortul de Teatru

19:00 – 21:00 RECREATIVE: Jam session, La Redută

19:15 – 21:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier de orga cu dl. Arpi, Biserica Unitariană

19:00 – 21:00 TURISM: Turul Fotografic: apusul în Roșia Montană, plecare de la Info Point

19:00 – 03:00 MUZICĂ: Low Freq (DJ set), Omu Gnom, Mere, Nightlosers, Crowd control, New Structures,  Scena Mare (Redută)

21:00 – 22:30 FILM: Virunga, SUA, Ograda Casei Parohiale

22:00 – 00:00 TURISM: Povestiri în jurul focului, cu localnici ai Roșiei Montane, plecare de la Info Point către Poiana Liniștită

05:00 – 08:00 TURISM: Turul Fotografic: răsăritul în Roșia Montană, plecare de la Info Point

09:00 – 12:00 TURISM: Turul Istoric, plecare de la Info Point

10:00 – 11:00 ZONA COPIILOR: Atelierele Bucuriei – atelier de nori, soare și curcubeie, Cortul Copiilor

10:00 – 19:00 RECREATIVE: Zbor cu parapanta, detalii şi înscrieri la Info Point

10:00 – 20:00 PIAȚA ȚĂRĂNEASCĂ: Piața Semințelor Tradiționale, Eco Ruralis, Semințe Libere – Mișcarea România în Tranziție, Piața Tărănească

10:30 – 12:00 RECREATIVE: Capoeira, La Redută

11:00 – 12:00 ZONA COPIILOR: Atelier de creatie marionete Dopi-Dop. Marionete confectionate din dopuri, Cortul Copiilor

11:00 – 12:30 FORUM: Acapararea terenurilor agricole în România, Ramona Duminicioiu, Asociația Eco Ruralis, Biserica Unitariană

11:00 – 12:30 FORUM: Gazele de șist în România – Istoric al luptei în justiție, Oana Poenaru, Salvați Bucureștiul, Ograda Casei Parohiale

11:00 – 12:30 FORUM: Grecia: lupta împotriva proiectului minier de la Skouries, Maria Kadoglou, Hellenic Mining Watch, Căminul Cultural

11:00 – 12:30 FORUM: Ecoturism la Roșia Montană – partea II – deplasare în teren, Bogdan Papuc, Asociația de Ecoturism România, plecare de la Pivnița Casei Parohiale

11:00 – 15:00 TURISM: Turul Cornei, plecare de la Info Point

11:00 – 20:00 RECREATIVE: Atelier instrumente muzicale arhaice, Părculeț

12:00 – 13:30 ZONA COPIILOR: Jocuri de Echipă – Educație prin aventură, Cortul Copiilor

12:00 – 14:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier culinar cu dna. Miți Cornea, Casa Cornea (întalnire la 11.30 la InfoPoint)

13:00 – 15:00 RECREATIVE: Atelier de împletit coșulețe din hârtie, Piața Tărănească – Părculeț

13:00 – 16:00 TURISM: Turul Țarinei, plecare de la Info Point

13:30 – 15:00 FORUM: Dedesubturile celor mai mari afaceri cu păduri – tehnici de investigație,  Rise Project, Biserica Unitariană

13:30 – 15:00 FORUM: Principalele motive pentru care nu vrem TTIP, Stephanie Roth și Karl Bar, Inițiativa Cetățenească Europeană Independentă STOP TTIP, Ograda Casei Parohiale

13:30 – 15:00 FORUM: Columbia: Mineritul – principala amenințare asupra pădurii amazoniene, Ricardo Abdahllah, Căminul Cultural

15:00 – 17:00 FORUM: Semințele tradiționale – cum salvăm agrobiodiversitatea?, Paula Dragomir – Asociația Eco Ruralis și Ina Curic – Semințe de Fericire, Piața Țărănească

15:00 – 16:30 ZONA COPIILOR: Jocuri de Echipă – Educație prin aventură, Atelier pentru parinti si adulti:  Educația și cetățenia activă, Cortul Copiilor

15:00 – 17:00  FORUM: Atelier impro-show, coordonator Andrei Stan, Cortul de Teatru

16:00 – 17:30 FORUM: Drepturile Naturii, Alexandra Postelnicu – Pachamama, Ograda Casei Parohiale

16:00 – 17:30 LITERATURĂ: Silviu Gherman aka Ghelasie Burdujean, Căminul Cultural

16:00 – 18:00 FORUM: Plenara Împotriva industriilor extractive, Biserica Unitariană

16:00 – 06:00 LOUNGE: DJ Party, FânFest Lounge (Redută)

16:30 – 19:00 ZONA COPIILOR: Storytelling, Atelier despre fructe, legume și smoothies. Petrecere Roșia Copiilor, Cortul Copiilor

17:00 – 18:00 RECREATIVE: Concert terapeutic cu Gong și boluri tibetane, La Hamace (Redută)

17:00 – 19:00 RECREATIVE: Atelier de percuții, La Redută

17:00 – 19:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier de tricotat cu dna. Eta, Piața Tărănească – Foișor

18:00 – 19:00 RECREATIVE: Atelier de jonglerii, La Hamace (Redută)

18:00 – 19:00 EV. SPECIALE: Saltus Carpaticus, Multiculturalitatea în muzica veche autohtonă (sec. XVII-XVIII), Ansamblul Flauto Dolce, Biserica Unitariană

18:00 – 19:30 FORUM: Societatea civilă în acțiune, Claudia Apostol și Tudor Bradățan, platforma de-clic, Ograda Casei Parohiale

18:00 – 19:00 FILM: TTIP – o mare “afacere”, Germania, Caminul Cultural

18:30 – 19:00 TEATRU: Virgo, performance, Cortul de Teatru

19:15 – 21:00 REZISTENȚA PRIN MEȘTEȘUG: Atelier de orga cu dl. Arpi, Biserica Unitariană

19:00 – 21:00 RECREATIVE: Jam session, La Redută

19:00 – 21:00 TEATRU: Provizoriu, spectacol, REACTOR, Cortul de Teatru

19:00 – 03:00 MUZICĂ: Dubase (DJ set), Némésis (FR), Harry Tavitian & Iordache, SZEMPOl Offchestra, Travka, Holy Motors, Scena Mare (Redută)

21:00 – 22:30 FILM: The Devil Operation, Peru, vizionare urmată de discuții cu invitații din Peru, Ograda Casei Parohiale

22:00 – 00:00 TURISM: Povestiri în jurul focului, cu localnici ai Roșiei Montane, plecare de la Info Point către Poiana Liniștită

09:00 – 12:00 TURISM: Turul Satului și Bisericilor, plecare de la Info Point

09:00 – 12:00 TURISM: English Tour, plecare de la Info Point

10:00 – 11:00 ZONA COPIILOR: Întâlnire Zona Copiilor: Feedback și evaluare, Cortul copiilor

11:00 – 14:00 TURISM: Turul Monumentelor Naturale, plecare de la Info Point